1) Hvad har været din vej ind i klubben?
“Jeg var færdig som ungdomsspiller i AaB, hvor jeg blev vejet for let, så jeg skulle på jagt efter en ny klub. Mine tidligere holdkammerater Markus Iversen og Mads Stefansen havde allerede fået kontrakt i TFC og sagde, at jeg skulle prøve at ringe. Jeg ringede til Henning (Pedersen, red), som gav mig en prøvetræning, og det gik åbenbart så godt, at jeg fik en kontrakt”
2) Hvilket minde står stærkest for dig i din tid i Thisted FC?
“Det må være kampen mod FC København. En vanvittig oplevelse med masser af folk på lægterne og en fed kamp at være en del af”
3) Hvilken dansk Superligaklub vil du bestemt ikke spille for?
“Tja, det er et svært spørgsmål – jeg har ikke en klub, som jeg decideret ikke vil spille for”
4) Hvilken dansk klub kunne du godt tænke dig at prøve kræfter mod, hvis du selv må vælge?
“Med min fortid i AaB kunne det være sjovt at prøve at spille mod dem. Ellers de store hold som FC København, Brøndby IF og AGF”
5) Hvem er den bedste modspiller, du har stået over for?
“Tja, jeg har spillet mod mange gode spillere, men de bedste må nok være Jonas Wind, Morten Hjulmand eller Jacob Bruun Larsen”
6) Hvad kan få dig helt op i det røde felt i en fodboldkamp?
“En fejldom fra dommeren”
7) Har du andre interesser end fodbold?
“Jeg kan rigtig godt lide at spille golf og padel.
8) Hvad laver du ved siden af fodbolden?
“Jeg arbejder som ejendomsmægler”
For at give dig den bedste oplevelse bruger vi teknologier såsom cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver samtykke (at trykke på Godkend Alle) til brugen af disse teknologier, kan vi behandle data såsom browseradfærd eller unikke identifikatorer på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke (at trykke på Afvis) eller trækker dit samtykke tilbage, kan visse funktioner blive påvirket negativt.