FC Thy – Thisted Q styrker målmandsteamet med tilgangen af Camilla Bonde, der kommer til klubben med erfaring fra både AGF og senest AaB. Klubben glæder sig over tilføjelsen, som giver endnu mere kvalitet, stabilitet og udviklingspotentiale på en vigtig position.
Cheftræner Stefan Vendelbo Madsen ser Camilla som det perfekte match for holdet:
“Jeg er utrolig glad for, at vi nu kan tilføje Camilla Bonde til truppen. Vi har i over et år været på jagt efter det perfekte match til vores klub og det er jeg overbevist om at vi nu har fundet i Camilla. Hun er en rigtig dygtig og talentfuld keeper, som med sin kvalitet og gode erfaring fra både AGF og senest AaB virkelig styrker truppen. Med tilføjelse af Camilla, har vi i min optik skabt den stærkest keeper duo i rækken, og det er vi utrolige stolte af” siger Cheftræner Stefan Madsen
Camilla skal være med til at lægge pres på Liva, og jeg ser det som en stor styrke, at de to kan sparre med hinanden og presse hinanden i hverdagen. Det giver os både en højere kvalitet i træningen og en sikkerhed i kampene, hvor vi nu står endnu stærkere på målmandsposten.
“At vi nu har både Liva, Camilla og Catrine U19 til rådighed – gør at vi står langt mere stabilt og har hele tre unge og talentfulde keepere, så nu føler vi os virkelig i trygge hænder”
Camilla kommer med en stærk personlighed, en fed indstilling og et klart ønske om at udvikle sig – og det passer perfekt ind i det miljø, vi gerne vil skabe i FC Thy – Thisted Q.”*
Sammenhold, ambitioner og kvalitet – derfor valgte jeg Thisted
“Da Thisted henvendte sig, var jeg ikke et øjeblik i tvivl om, at det var det helt rigtige sted for mig at fortsætte min udvikling. Klubbens ry for at have et stærkt og seriøst træningsmiljø – især for målmænd – tiltalte mig enormt. Det er afgørende for mig at være et sted, hvor jeg kan blive presset, udfordret og hele tiden tage nye skridt, og det kunne jeg hurtigt mærke, at Thisted kunne tilbyde. Samtidig var klubbens klare og ambitiøse mål om at vende tilbage til Kvindeligaen med det samme en kæmpe motivationsfaktor. Jeg vil gerne være en del af et projekt, hvor der er noget på spil, og hvor alle arbejder i samme retning.
Jeg er utrolig glad for at have fået muligheden i Thisted. På kort tid er alle mine forventninger blevet indfriet – og mere til. Træningsmiljøet er præcis så intenst og udviklende, som jeg havde håbet på, og den stab, der står bag holdet, er utroligt engageret og dedikeret til at få det bedste frem i hver enkelt spiller. Det gør en kæmpe forskel i hverdagen.
Noget af det, der dog har gjort størst indtryk på mig, er sammenholdet i truppen. Mine holdkammerater har fra første dag været utroligt åbne og imødekommende. Man føler sig hurtigt som en del af fællesskabet, og det betyder meget, når man kommer til en ny klub. Den kultur og det sammenhold, der er i Thisted, er med til at løfte hele oplevelsen og giver mig lysten til at yde det maksimale.
Jeg ser derfor med stor glæde og forventning frem til den kommende tid i Thisted. Det føles som det helt rigtige sted at være, både for min personlige udvikling og for at være en del af et hold, der kæmper for noget stort.” Fortæller Camilla Bonde
For at give dig den bedste oplevelse bruger vi teknologier såsom cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver samtykke (at trykke på Godkend Alle) til brugen af disse teknologier, kan vi behandle data såsom browseradfærd eller unikke identifikatorer på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke (at trykke på Afvis) eller trækker dit samtykke tilbage, kan visse funktioner blive påvirket negativt.