FC Thy - Thisted Q

B-LIGA (1. DIVISION)

FC Thy – Thisted Q er glade for at kunne byde varmt velkommen til Laura Holt, der tiltrådte i august som ny central forsvarsspiller i truppen.

Stillingen

Kommende kampe

Nyhed

Velkommen til Karen Nonboe – en spiller med potentiale og power

Se flere af de seneste nyheder her

FC Thy-Thisted FC Q

𝐅𝐂 𝐓𝐇𝐘–𝐓𝐇𝐈𝐒𝐓𝐄𝐃 𝐐 𝐯𝐬 Ø𝐒𝐓𝐄𝐑𝐁𝐑𝐎🔥
.
På lørdag er der fodbold på Sparekassen Thy Arena🔥
.
📅 Lørdag d. 18. Oktober
⏰ Kl. 14.00
📍 Sparekassen Thy Arena
🏆 B-LIGAEN (1. division)
.
...✍️ Autografskrivning & billeder med spillerne efter kampen
🎁 Stort amerikansk lotteri med masser af flotte præmier
🌭 Cafeteriet er åbent og har masse lækkert på menuen
.
💙 Vi håber at forældre, søskende, fans , klubfolk, Thyboer og alle andre vil møde talstærkt op, fylde tribunen og give pigerne opbakning til 3 vigtige point
.
👉 𝑽𝒊 𝒔𝒆𝒔 𝒑𝒂̊ 𝑺𝒑𝒂𝒓𝒆𝒌𝒂𝒔𝒔𝒆𝒏 𝑻𝒉𝒚 𝑨𝒓𝒆𝒏𝒂

𝐊𝐧𝐞𝐛𝐞𝐧𝐭 𝐧𝐞𝐝𝐞𝐫𝐥𝐚𝐠 𝐦𝐨𝐝 𝐅𝐂𝐊

Desværre bliver det til en kneben 0-1 nederlag på udebane mod et godt spillende FC København hold

FC København indtager igen første pladsen i puljen, hvor vi rykker en enkelt plads ned, ...men er dog stadig med i top 4👇

𝐃𝐚𝐠𝐞𝐧𝐬 𝐒𝐓𝐀𝐑𝐓 𝐗𝐈

🆚 FC København
🏟 Vanløse Idrætspark
⏱ 14:00

God kamp piger💙🤍

𝐊𝐀𝐌𝐏𝐃𝐀𝐆 🔥

I dag går turen til hovedstaden, hvor FC København venter som dagens modstander på Vanløse Idrætspark.

Kampen fløjtes i gang kl. 14.00⚽️

Der er vigtige point på spil – point, der kan udbygge afstanden i tabellen og fastholde ...holdets position i den tætte top 4.

Der er lagt op til fight, hårdt arbejde og 100% holdindsats, når spillerne jagter pointene, der skal med hjem til Thy!

God kamp piger💙🤍

𝐒𝐭æ𝐫𝐤 𝐟𝐨𝐫𝐬𝐭æ𝐫𝐤𝐧𝐢𝐧𝐠 𝐭𝐢𝐥 𝐝𝐞𝐟𝐞𝐧𝐬𝐢𝐯𝐞𝐧 – 𝐋𝐚𝐮𝐫𝐚 𝐇𝐨𝐥𝐭 𝐞𝐫 𝐯𝐞𝐧𝐝𝐭 𝐡𝐣𝐞𝐦 𝐭𝐢𝐥 𝐅𝐂 𝐓𝐡𝐲 – 𝐓𝐡𝐢𝐬𝐭𝐞𝐝 𝐐💪

FC ...Thy – Thisted Q er glade for at kunne byde varmt velkommen til Laura Holt, der tiltrådte i august som ny central forsvarsspiller i truppen.

Efter tre stærke år på collegefodboldens højeste niveau i USA hos Wingate Bulldogs er Laura nu vendt hjem til Danmark, hvor hun fortsætter sin udvikling i den blå/hvide trøje. Klubben har haft øje på hende siden tiden i Vildbjerg SF, og glæder sig nu over at få en spiller ind, der kombinerer international erfaring med et stort potentiale.

Læs hele nyheden på linket👇👇👇

Image for shared link
Stærk forstærkning til defensiven – Laura Holt er vendt hjem til FC Thy – Thisted Q - thistedfc.dk

FC Thy – Thisted Q er glade for at kunne byde varmt velkommen til Laura Holt, der tiltrådte i august som ny central forsvarsspiller i truppen.

thistedfc.dk

𝐕𝐢𝐠𝐭𝐢𝐠 𝐬𝐞𝐣𝐫 𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐍æ𝐬𝐭𝐯𝐞𝐝 𝐩å 𝐞𝐧 𝐬𝐯æ𝐫 𝐛𝐚𝐧𝐞 𝐩å 𝐌𝐓𝐌 𝐒𝐞𝐫𝐯𝐢𝐜𝐞 𝐏𝐚𝐫𝐤👏👏

På en regnvåd og tung bane blev det en intens kamp mod et stærkt ...Næstved-hold.

Kampen startede med Næstved i teten – de satte os under pres de første 20 minutter og viste, hvorfor de er så farlige, især på deres standardsituationer.

Men vi fik kæmpet os tilbage og overtog initiativet i de sidste 25 minutter af første halvleg.

Efter pausen var det igen Næstved, der kom bedst fra start, og i det 51. minut får de scoret efter et hjørnespark.

Vi svarede dog stærkt igen. I 61. og 72. minut satte vi ind med friske kræfter i Naja Jensen og Mathilde Mikkelsen for at få et mere offensivt udtryk – og det gav pote!

På to hurtige omstillinger inden for blot fire minutter vendte vi kampen på hovedet👇

⚽️I 77. minut udlignede Molli Plasmann til 1-1.

⚽️Fire minutter senere sørgede Mathilde Mikkelsen for den afgørende 1-2 scoring, som sikrede os sejren.

Banen var en udfordring i sig selv, med store vandpytter og en bold, der ofte stoppede midt i opspillet – men holdet kæmpede til det sidste💦

Kampens helt store profil blev vores keeper Liva Petersson, som med flere klasseredninger holdt os inde i kampen og fortjent, blev kåret til kampens spiller💪

Samtidig skal der lyde et stort tillykke til U19-spiller Karoline Sand, som fik debut i dagens kamp – stærkt gået👏👏

3 vigtige og hårdt tilkæmpet point, som gør at vi stadig er med i den gode ende i tabellen👇👇

𝐊𝐀𝐌𝐏𝐃𝐀𝐆 🔥

I dag gælder det udebaneopgøret mod Næstved!
Kampen spilles på MTM Service Park med kampstart kl. 14.00.

Der venter os en intens og spændende kamp, hvor der uden tvivl skal kæmpes for hver meter. Vi er klar til at give alt i duellerne, ...stå sammen som hold og levere den fight, der skal til for at tage point med hjem til Thy. 💪

God kamp💙🤍💙

𝐕𝐞𝐥𝐤𝐨𝐦𝐦𝐞𝐧 𝐭𝐢𝐥 𝐊𝐚𝐫𝐞𝐧 𝐍𝐨𝐧𝐛𝐨𝐞 – 𝐞𝐧 𝐬𝐩𝐢𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐦𝐞𝐝 𝐩𝐨𝐭𝐞𝐧𝐭𝐢𝐚𝐥𝐞 𝐨𝐠 𝐩𝐨𝐰𝐞𝐫💪

FC Thy – Thisted Q har styrket truppen med en spændende ...tilgang

Tilgangen af Karen er et vigtigt skridt i arbejdet med at styrke truppen, og hun bliver modtaget med stor glæde både af ledelse, stab og spillere.

Med hendes alsidighed og evne til at dække flere positioner får holdet ikke alene en spiller af høj kvalitet, men også en tilgang, der tilfører holdet den nødvendige bredde i en sæson, hvor målsætningen er at stå distancen i kampen om en top-4 placering.

Cheftræner Stefan Vendelbo Madsen glæder sig ligeledes over tilføjelsen og fremhæver både Nonboes store potentiale, hendes evne til at skabe taktiske muligheder og hendes professionelle tilgang. Samtidig understreger han, at netop denne signing kan få stor betydning i en 1. division, der forventes at blive både tæt og udfordrende.

𝐊𝐥𝐢𝐤 𝐢𝐧𝐝 𝐨𝐠 𝐥æ𝐬 𝐡𝐞𝐥𝐞 𝐧𝐲𝐡𝐞𝐝𝐞𝐧👇

Image for shared link
Velkommen til Karen Nonboe – en spiller med potentiale og power - thistedfc.dk

Tilgangen af Karen er et vigtigt skridt i arbejdet med at styrke truppen, og hun bliver modtaget med stor glæde både af ledelse, stab og spillere.

thistedfc.dk

𝐅𝐂 𝐓𝐡𝐲 – 𝐓𝐡𝐢𝐬𝐭𝐞𝐝 𝐐 𝐡𝐚𝐫 𝐡𝐞𝐧𝐭𝐞𝐭 𝐂𝐚𝐦𝐢𝐥𝐥𝐚 𝐁𝐨𝐧𝐝𝐞 𝐭𝐢𝐥 𝐭𝐫𝐮𝐩𝐩𝐞𝐧🫵

FC Thy – Thisted Q styrker målmandsteamet med tilgangen af Camilla Bonde, der kommer til ...klubben med erfaring fra både AGF og senest AaB. Klubben glæder sig over tilføjelsen, som giver endnu mere kvalitet, stabilitet og udviklingspotentiale på en vigtig position.

𝐂𝐡𝐞𝐟𝐭𝐫æ𝐧𝐞𝐫 𝐒𝐭𝐞𝐟𝐚𝐧 𝐕𝐞𝐧𝐝𝐞𝐥𝐛𝐨 𝐌𝐚𝐝𝐬𝐞𝐧 𝐬𝐞𝐫 𝐂𝐚𝐦𝐢𝐥𝐥𝐚 𝐬𝐨𝐦 𝐝𝐞𝐭 𝐩𝐞𝐫𝐟𝐞𝐤𝐭𝐞 𝐦𝐚𝐭𝐜𝐡 𝐟𝐨𝐫 𝐡𝐨𝐥𝐝𝐞𝐭:

“𝐽𝑒𝑔 𝑒𝑟 𝑢𝑡𝑟𝑜𝑙𝑖𝑔 𝑔𝑙𝑎𝑑 𝑓𝑜𝑟, 𝑎𝑡 𝑣𝑖 𝑛𝑢 𝑘𝑎𝑛 𝑡𝑖𝑙𝑓ø𝑗𝑒 𝐶𝑎𝑚𝑖𝑙𝑙𝑎 𝐵𝑜𝑛𝑑𝑒 𝑡𝑖𝑙 𝑡𝑟𝑢𝑝𝑝𝑒𝑛. 𝑉𝑖 ℎ𝑎𝑟 𝑖 𝑜𝑣𝑒𝑟 𝑒𝑡 𝑎̊𝑟 𝑣æ𝑟𝑒𝑡 𝑝𝑎̊ 𝑗𝑎𝑔𝑡 𝑒𝑓𝑡𝑒𝑟 𝑑𝑒𝑡 𝑝𝑒𝑟𝑓𝑒𝑘𝑡𝑒 𝑚𝑎𝑡𝑐ℎ 𝑡𝑖𝑙 𝑣𝑜𝑟𝑒𝑠 𝑘𝑙𝑢𝑏 𝑜𝑔 𝑑𝑒𝑡 𝑒𝑟 𝑗𝑒𝑔 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑏𝑒𝑣𝑖𝑠𝑡 𝑜𝑚 𝑎𝑡 𝑣𝑖 𝑛𝑢 ℎ𝑎𝑟 𝑓𝑢𝑛𝑑𝑒𝑡 𝑖 𝐶𝑎𝑚𝑖𝑙𝑙𝑎. 𝐻𝑢𝑛 𝑒𝑟 𝑒𝑛 𝑟𝑖𝑔𝑡𝑖𝑔 𝑑𝑦𝑔𝑡𝑖𝑔 𝑜𝑔 𝑡𝑎𝑙𝑒𝑛𝑡𝑓𝑢𝑙𝑑 𝑘𝑒𝑒𝑝𝑒𝑟, 𝑠𝑜𝑚 𝑚𝑒𝑑 𝑠𝑖𝑛 𝑘𝑣𝑎𝑙𝑖𝑡𝑒𝑡 𝑜𝑔 𝑔𝑜𝑑𝑒 𝑒𝑟𝑓𝑎𝑟𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑟𝑎 𝑏𝑎̊𝑑𝑒 𝐴𝐺𝐹 𝑜𝑔 𝑠𝑒𝑛𝑒𝑠𝑡 𝐴𝑎𝐵 𝑣𝑖𝑟𝑘𝑒𝑙𝑖𝑔 𝑠𝑡𝑦𝑟𝑘𝑒𝑟 𝑡𝑟𝑢𝑝𝑝𝑒𝑛. 𝑀𝑒𝑑 𝑡𝑖𝑙𝑓ø𝑗𝑒𝑙𝑠𝑒 𝑎𝑓 𝐶𝑎𝑚𝑖𝑙𝑙𝑎, ℎ𝑎𝑟 𝑣𝑖 𝑖 𝑚𝑖𝑛 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑘 𝑠𝑘𝑎𝑏𝑡 𝑑𝑒𝑛 𝑠𝑡æ𝑟𝑘𝑒𝑠𝑡 𝑘𝑒𝑒𝑝𝑒𝑟 𝑑𝑢𝑜 𝑖 𝑟æ𝑘𝑘𝑒𝑛, 𝑜𝑔 𝑑𝑒𝑡 𝑒𝑟 𝑣𝑖 𝑢𝑡𝑟𝑜𝑙𝑖𝑔𝑒 𝑠𝑡𝑜𝑙𝑡𝑒 𝑎𝑓” Siger Cheftræner Stefan Madsen

𝐊𝐥𝐢𝐤 𝐢𝐧𝐝 𝐨𝐠 𝐥æ𝐬 𝐡𝐞𝐥𝐞 𝐧𝐲𝐡𝐞𝐝𝐞𝐧👇👇

Image for shared link
FC Thy – Thisted Q henter Camilla Bonde til truppen - thistedfc.dk

FC Thy – Thisted Q styrker målmandsteamet med tilgangen af Camilla Bonde, der kommer til klubben med erfaring fra både AGF og senest AaB. Klubben...

thistedfc.dk