
Playmakers 5-8 årige piger
PlayMakers er tiltænkt piger i alderen 5 til 8 år, som ikke går til fodbold i dag. Klubbens uddannede PlayMakers skaber rammerne for en innovativ introduktion til fodbold, og det sker igennem leg og historiefortælling.
Playmakers anvender en historiefortællingstilgang med de meget elskede Disney-universer for at motivere flere piger til at se det sjove i regelmæssig fysisk træning og fodbold. Kombinationen af legende fodboldøvelser og historiefortællinger giver pigerne sjove og unikke oplevelser, som forhåbentlig bliver startskuddet til et fodboldeventyr, hvor fodbolden vil bidrage med en masse magiske øjeblikke.
Vi mødes
Dag
Onsdag
Tid
15:30 - 16:45
Omkl.
Hjemme fra
Bane
Sparekassen Thy Arena
Periode
05-05-202123-06-2021
FC Thy Pigers PlayMakers
trænere
FC Thy Pigers PlayMakers
Koordinator

KOORDINATOR
Aniette Weibrecht

KOORDINATOR
Lone Hansen

KOORDINATOR
Dorthe Markusen
FC Thy Pigers PlayMakers
Assistenter

ASSISTENT
Astrid Linnet

ASSISTENT
Caroline Holmgaard

ASSISTENT
Amalie Markussen

ASSISTENT
Emalia Madsen
Tilmelding
Meld jeres ankomst ved at registrere jer her:
Disney PlayMakers nye 5-8 årige piger.
Kontingent: 0 kr.
Online betaling: NEJ
Jeres informationer bliver gemt, så længe pigerne træner. Vi har dermed muligheden for at kontakte jer, ved eventuelle aflysninger eller andet forefaldende.
Seneste nyheder
Spørgsmål og svar
PlayMakers er tiltænkt piger i alderen 5 til 8 år, som ikke går til fodbold i dag.Træningen foregår gennem leg og en historiefortællingstilgang med de meget elskede Disney-universer for at motivere flere piger til at se det sjove i regelmæssig fysisk træning og fodbold.
De 8 træninger er gratis at deltage i. Ønsker dit barn samtidig at være tilmeldt et hold, kræver indmeldelse på et hold og en kontingentbetaling. Få flere oplysninger om dette ved at kontakte Bent Andersen på mail: formand@fcthypiger.dk
Trænere er klubbens egne trænere eller ungtrænere. Der vil altid være to uddannede PlayMakere tilstede til hver træning samt et antal hjælpetrænere. Der vil ligeledes være ledere fra FC THY Piger tilstede, som kan hjælpe pigerne, samt være behjælpelig med at svare på spørgsmål.
Der er i alt 8 træninger pr. halvår. Træningstid og sted fremgår af opslag på FC THY Pigers hjemmeside www.fcthypiger.dk
Det kræver ikke noget særligt udstyr. Mød blot op i praktisk tøj efter årstiden og et par kondisko er helt fint.
Målet er at alle friske piger, der deltager i PlayMaker inspired by Disney, fortsætter med at spille fodbold på et hold i den by man kommer fra
For de fodboldsultne er der også mulighed for at blive tilmeldt et hold, mens du går på PlayMaker. Få flere oplysninger om dette ved at kontakte Bent Andersen på mail: formand@fcthypiger.dk
Læs mere om PlayMakers inspired by Disney på DBUs hjemmeside her
Der vil også blive lagt billeder og info op på FC THY Piger´s og Thisted FC`s Facebook-sider
Alle datoer trænes på Lerpytter/Sparekassen Thy Arena (Stadion)
Dag Tidspunkt
Onsdag den 5.5. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 12.5. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 19.5. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 26.5. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 2.6. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 9.6. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 16.6. Kl. 15.30 – 16.45
Onsdag den 23.6. Kl. 15.30 – 16.45
Alle datoer trænes på Lerpytter/Sparekassen Thy Arena (Stadion)